Looking Glass 3D – “prawie” jak Aero

Słowem wstępu

Do napisania tego wpisu skłonił mnie ten film. Byłem bardzo zainteresowany takim pulpitem. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że jest to nowa Vista z silnikiem Aero, ale tak nie jest.
Looking Glass jest kolejnym projektem pulpitu 3D


Co to jest Looking Glass?

Tekst skopiowany w oryginale ze strony projektu. Nie będę go tłumaczyć, ponieważ obawiam się, że wykonam to źle i przez to nie oddam wiernie myśli autorów tekstu :)

What if your desktop were actually a 3D environment? What if your CD or movie database becomes a 3D jukebox? Project Looking Glass is based on Java technology and explores bringing a richer user experience to the desktop and applications via 3D windowing and visualization capabilities.

Wymagania

 • System: Linux x86 (praktycznie każdy z nowszych) lub Solaris x86
 • Procesor: 1.4 Ghz lub szybszy
 • Ram: 512 MB lub więcej
 • Karta graficzna: przynajmniej 32 MB VRAM, obsługa OpenGL (najlepiej 1.3)

Instalacja

Posłużyłem się instalacją dla Ubuntu. Właściwie standardowa procedura. Dodałem nowe repozytorium do sources.list, później już tylko sudo apt-get install lg3d-core.
Wszystkie wymagane pliki łącznie ważyły 139MB, także zajęło mi chwilkę ich ściąganie. Instalacja poszła całkiem sprawnie. Zanim zdecydowałem się zainstalować, musiałem jeszcze przeczytać 3 długie licencje i zgodzić się na ich “postulaty”. Pewną niedogodnością było to, że instalator dodawał plik z nazwą nowej sesji tylko dla GDM, także musiałem sam zrobić coś takiego dla KDM. Cała procedura ograniczyła się właściwie do skopiowania części jednego pliku i wklejenia jej jako nowy :-]

Wrażenia

Odpalam LG3D. Widzę pulpit i właściwie tylko to. Była ustawiona jakaś tapetka. Na dole było widać coś w rodzaju tacki na programy i, chyba, menu. Dlaczego mówię “chyba menu”? Ogólny wygląd był tak kiepski, że menu po powiększeniu (menu się powiększało po najechaniu nań) nie było widać praktycznie żadnych wyrazów jakie tam były. Zmiana tła na czarny sprawiła, że ten widok się polepszył.
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Po tym jak zacząłem w jakiś sposób widzieć literki postanowiłem sprawdzić co znajduje się w tym menu. Właściwie to wiele tam nie było. Parę programów typu demo, które miały przedstawić możliwości programu. Gdzieś znalazłem Firefoksa, oraz kilka programów w fazie “very beta”. Przez to, że mój sprzęt był nieco za słaby te programy troszkę się zacinały, ale właściwie nie bolało mnie to zbytnio, ponieważ one były po prostu mało przydatne.
Kolejnym sporym bólem tego programu jest to, że pomoc praktycznie tam nie istnieje. Widać jakieś malutkie ikonki, ale nie wiadomo co one mogą zrobić.
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Belka programu jest tak cieniutka, że równie dobrze mogłoby jej nie być. Miałem problem ze znalezieniem przycisku [X] aby wyłączyć kolejny program. Na szczęście z małą pomocą przyszło mi to, że wystarczyło kliknąć PPM na miniaturce programu aby program się wyłączył.
Dwoma rzeczami, które zrobiłem bez problemu to zmiana tapety i zakończenie sesji!
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Praktycznie poza tym miałem problemy z wieloma rzeczami. To czcionki za małe, to jakieś piktogramy (na dodatek mało zrozumiałe) bez żadnych podpowiedzi czym mogą być (lub też co mogą zrobić). Totalny brak jakiegoś składu!

Podsumowanie

Generalnie Looking Glass pozostaje dla mnie zagadką. Ogromne problemy z jakąkolwiek (choćby najmniejszą) konfiguracją tego programu. Spora dezorientacja w tym co aktualnie robię. Mogę śmiało powiedzieć, że póki co ten projekt wymaga dopracowania, ale właściwie nie widzę dla niego jakiegokolwiek praktycznego zastosowania.
Jeżeli chcemy pokazać naszym znajomym, że Linux może wyglądać jak np. Aero w Vista to lepiej pokażmy Beryl/Compiz, bo one są warte pokazania. Natomiast Looking Glass wygląda bardzo mizernie w porównaniu do Aero i myślę, że jest zdecydowanie mniej użyteczne niż pulpit 3D stworzony przez MS.

6 Responses to “Looking Glass 3D – “prawie” jak Aero”

 1. Dziki February 17, 2007 at 11:43 pm #

  Skutecznie mnie zniechęciłeś ;) Interesują mnie co prawda nowinki w oprogramowaniu Open Source (szczególnie na Linuksa) ale Looking Glass najwidoczniej potrzebuje jeszcze sporo pracy.

 2. radmen February 17, 2007 at 11:43 pm #

  No, dokładnie :)

 3. Zamber February 17, 2007 at 11:43 pm #

  Mistrzu Locking Glass jest w fazie ciezkich testow i nie mozna od tego projektu wymagac tak dobrego wykonczenia jakie ma np. aixgl/Beryl (polecam!) ;]

 4. radmen February 17, 2007 at 11:43 pm #

  Co do grafiki to się zgodzę, ale samo tam panuje totalny brak orientacji, dlatego tego nie polecam. Zbyt toporna osługa :)

 5. radmen February 17, 2007 at 11:43 pm #

  Kurde pomicie słówko „samo” w poprzednim komentarzu, nie wiem skąd to mi się wzięło, a nie mam czasu na edycję komentarza :)

 6. YagAA February 17, 2007 at 11:43 pm #

  Nie to, żeby coś, ale co to ma być ?! Bez porównania do Beryla. W dodatku hmm trochę duże wymagania. Mi wystarczy mój XFCE (jeśli ktoś chce mieć fajny efekt, to można włączyć przezroczystość:P).