Dolina Rospudy

Dużo o niej mowy. Czytając notkę na joggerze czarnobiaua rzeczywistość postanowiłem również wyrazić swoje skromne zdanie na ten temat.

Bardzo mnie dziwi zachowanie ministra środowiska. Ten, za przeproszeniem burak, ma czelność twierdzić, że budowa tej obwodnicy jest zgodna z wszelkim prawem (w tym i prawem UE). To przepraszam bardzo, ale dlaczego z Brukseli krzyczą do nas, że to właśnie JEST łamanie prawa?

Kolejna sprawa. Mieszkańcy Augostowa chcą obwodnicy. Zgoda, ale niech też już troszkę pomyślą. Dlaczego ekolodzy blokują budowę? Nie chcą aby zniszczyć jeden z (ponoć) unikatowych ekosystemów na skalę światową. Ale ekolodzy nie mówią “nie budujcie w ogóle obwodnicy” tylko mówią “zbudujcie obwodnicę, ale zmieńcie trasę”. Ci sami ekolodzy nawet się pofatygowali o pokazanie jakby miała wyglądać nowa trasa i zaznaczyli jej przebieg na mapie. Co w tym jest złego? Czyżby to, że trasa jest dłuższa? Czy może dlatego, że nie można już zmienić zatwierdzonych planów?

Ponownie minister środowiska jest przykładem, że jak się chce to można zmienić nawet trasę autostrady. On jakoś w Wa-wie to zrobił, także czemu nie może poczekać nieco dłużej i zrobić ponownie w Augustowie? Myślę, że ci ekolodzy wyznaczając tą trasę sugerowali się tym, aby nie zniszczyć Raspudy, ale też aby ludzie z Augostowa mogli wreszcie odetchnąć od widma jeżdżących TIRów.

Dlaczego nie może dojść do tego kompromisu? Wydaje mi się, że tutaj chodzi tylko i wyłącznie o walkę sił (“Moja racja jest bardziej mojsza niż twojsza”).
Jeśli coś szybko się nie zmieni to UE zabierze nam sporą liczbę pieniędzy z dofinansowań, a my tylko stracimy. Nie łudzę się. Wiem, że sporo z tych pieniędzy jest i tak rozkradane, albo marnotrawione, ale zawsze coś z nich zostanie wykorzystane tak jak należy. Szkoda, że Kaczyńscy otoczyli się bandą gburów (tj. ministrów), którzy nie mają pojęcia o tym co się w świece dzieje, a na dodatek są mało zorientowani co do pewnych procedur panujących w UE…

19 Responses to “Dolina Rospudy”

 1. Krup February 23, 2007 at 4:19 pm #

  Oczywiście, że da się zbudować alternatywną trasę. Problem w tym, że trzeba by było się POFATYGOWAĆ i pomyśleć (czego u naszych polityków nie stwierdzono) nad całym przedsięwzięciem. No i najważniejsza kwestia – kasa. Ktoś już dostał w łapę tu i tam i teraz nie ma tak łatwo. Albo ktoś nie dostał, ale miał dostać, a jakby zbudowali inaczej to nie dostanie. Banda skurwysynów z kartoflem na czele. Liczę na wysokie kary ze strony UE.

  I jak nigdy wcześniej popieram ekologów. Będę się zachowywał tak samo jak niejaki dureń naszego kraju opowie się za tarczą antyrakietową.

 2. radmen February 23, 2007 at 4:19 pm #

  A zobaczysz, że co do tarczy (anty)rakietowej i tak będzie zgoda, bo Polska jak zawsze musi lizać dupsko wielkiemu i mocarnemu państwu jakim jest USA :/

 3. Krup February 23, 2007 at 4:19 pm #

  Wiem, że będzie, ale jak tylko się zgodzą to sam wyjdę na ulicę. Zwłaszcza, że jeden z planów obejmuje okolice mojego miejsca zamieszkania.

 4. radmen February 23, 2007 at 4:19 pm #

  Albo wynoś się szybko z kraju, albo buduj schron przeciwatomowy xd

 5. Koval February 23, 2007 at 4:19 pm #

  dla nie bogli by to walnąc nawet przez tę rospude. mi to tito szczerze mówiąc – przeciez to idzie 11 metrów nad ziemią. zaden samochód nie będzie miał kontaktufizycznego z tą doliną. zreszta naruszenie ekosystemu spowoduje tylko zmiany na jakiś czas podczas budowy… ścieme ekolodzy walą jak zawsze. robią wiele szumu jak dla mnie. to ludziom ma się żyć lepiej a nie 2 bobrom które nawet by nie odczuły tego. wybudowali by to a za 5 lat juz nie będzie sladu po budowie i kwiatki nadal będą rosły. od tego żaden gaunek nie wyginie, zmieni sie tlylko krajobraz

 6. radmen February 23, 2007 at 4:19 pm #

  Koval: wybacz, ale tutaj się możesz mylić. Same spaliny już potrafią wiele namieszać i nie ważne jak wysoko to będzie. Wiele zwierząt praktycznie spłoszy się z powodu tego całego hałasu jaki będzie panować i nigdy nie wróci, a to zawsze jest strata.
  Skoro to jest rezerwat to po kiego chu* go niszczyć. Niech dojdą do kompromisu to będą 2 pieczenie na jednym ogniu..

 7. Mouser February 23, 2007 at 4:19 pm #

  Koval weź włącz mózg, albo kup od kogoś jak takowego nie masz.
  Idź na autostradę, stań obok i przykładowo postaraj się do kogoś zadzwonić i normalnie porozmawiać przez telefon. Gwarantuje Ci, że ta osoba Cie nie usłyszy. A takie zwierzęta przy takim natężeniu hałasu, spali i ruchu po prostu dostaną szajby i uciekną stamtąd.

  „Od tego żaden gatunek nie wyginie” – dobrze, że skończyłeś biologię i ochronę środowiska by nas oświecić… Zwierzęta to nie ludzie, one nie myślą! Gdy raz im się zakłóci spokój mogą już nigdy nie wrócić do tamtego miejsca. I najpewniej skończą pod kołami jakiegoś TIRa przy wyjeździe z tej obwodnicy. Poza tym ludzie nie są wyżej od żadnego innego zwierzęcia, człowiek też jest zwierzęciem dla Twojej wiadomości. Tak na marginesie – nawet jak się zakłóci spokój tym „2 bobrom” to mogą one być ostatnimi z gatunku, a tak się składa że w Dolinie Rospudy mieszka wiele takich gatunków, które są zagrożone lub grozi im wyginięcie.

  Nie jestem zielonym, bo oni przeważnie mają nasrane w głowie, ale tym razem mają 100% racji. Wiesz co, mi to „tito” jak Tobie wyburzą dom i będziesz wywalony na bruk, bo ma tam akurat przebiegać jakaś droga do nikąd albo dlatego bo tak zdecyduje jakiś urzędas. Ciekawe jak miło się wtedy będziesz czuł…

  Budujcie sobie drogi gdzie chcecie, ale od Parków narodowych i dziedzictw kulturowych się proszę odpierdolić.

 8. paszczaq February 23, 2007 at 4:19 pm #

  @koval śmiem twierdzić że budowa takiego odcinka mostu spowoduje nieodwracalne szkody. Wpadnij pod wisłostradę i zobacz co jest pod wiaduktami…piach, brud, zero null roślin itp. Dodatkowo budowa, setki, tysiące ton betonu odwierty w ziemi na głębokość kilku metrów. Nie będzie śladu…jak po amputacji kończyny, też nie ma śladu, ale kończyny ;-)

 9. Koval February 23, 2007 at 4:19 pm #

  no ale mi chodzi o to że ekolodzy stawiają dobro robaczków ponad życie i zdrowie ludzi augustowa. ja jestem za mieszkańcami augustowa. aczkolwiek jeżeli to możliwe to niech buduja tę drugą trase byle by to nie spowodowało wydłużenia budowy o dobre kilka lat… rozumiemy sie?

 10. radmen February 23, 2007 at 4:19 pm #

  Myślę, że zmiany planów trasy nie powinny zaszkodzić. A przy okazji uniknęlibyśmy sankcji ze strony UE

 11. paszczaq February 23, 2007 at 4:19 pm #

  Jasne, ale widzisz ja na miejscu władzy bym się troche zastanowił a nie brnął ślepo, jeżeli UE nas straszy, społeczeństwo protestuje itp. to chyba oznacza że coś jest nie tak?

 12. Koval February 23, 2007 at 4:19 pm #

  jeżeli chodzi o zielonych to Paszczaq jestem na nie. nigdy ich nie popierałem. to są oszołomy zdolni w imię srodowiska zrobić wszystko

 13. paszczaq February 23, 2007 at 4:19 pm #

  Dobra, ekolodzy ekologami, fakt mogą mieć swira na punkcie natury, ale na boga, jeśli mamy unikalny w skali światowej ekosystem, zobowiązaliśmy się chronić naturę zgodnie z jakimś tam rozporządzeniem to nie widze sensu zamieniać go w nasze niesławne dziurawe drogi, które za kilkadziesiąt lat będą do generalnego remontu. Nasz władza zaskakuje swoją krótkowzrocznością i brakiem chęci do większego wysiłku umysłowego.

 14. Infro February 23, 2007 at 4:19 pm #

  Mouser, żeby sprawdzić jak się gada przez telefon, nie potrzeba autostrady. W Augustowie mamy to samo, tylko uciec trochę trudniej. Poza tym cały czas przewijają się określenia typu „park narodowy”, „rezerwat”, a żaden to park narodowy czy choćby krajobrazowy; jak nie wierzysz, to sprawdź. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem, unijnym też (Komisja Europejska już rok temu zapoznała się z całą dokumentacją i nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń). Ekolodzy pewnie czekają na swój haracz. Zobaczysz, Unia przyzna nam rację, a ekolodzy po cichu wezmą kasę i wyniosą się.

 15. Anonim February 23, 2007 at 4:19 pm #

  ljkdrtg

 16. radmen February 23, 2007 at 4:19 pm #

  I co chcesz w ten sposób osiągnąć?

 17. dziewczyna February 23, 2007 at 4:19 pm #

  cześć

 18. Koval February 23, 2007 at 4:19 pm #

  @dziewczyna dobranoc

 19. radmen February 23, 2007 at 4:19 pm #

  Chcesz porozmawiać, to po prawej stronie masz „Plugoo” kliknij na to i tam jest komunikator, zagadaj jak się nudzisz