Edie – jabberowy chatbot

Może jeszcze niektórzy pamiętają notkę o Edie’m. Postanowiłem nieco zabrać się za ten skrypt i są jakieś efekty.

Edie obsługuje parę komend. W tym ustawianie Topicu, zmiana statusu dla Bota i parę innych rzeczy. Aby dowiedzieć się o reszcie możliwości zaloguj się do Ediego i wpisz /help lub |help (niektóre komunikatory nie akceptują komend w stylu IRCa).

Bot pobiera troszkę RAMu (ok. 0.9% :P ), ale zoptymalizowałem go do tego stopnia, że reaguje o wiele szybciej niż wcześniej. Aktualnie jedynym poważnym problemem jest to, że bot nagle staje się niedostępny. Skrypt cały czas działa, ale bot się rozłącza. Jeszcze nie wiem co jest przyczyną, ale mam nadzieję, że logi, które się zapisują wyjaśnią całą sytuację.

To do:

 • Znalezienie i poprawienie bug’a
 • Wprowadzenie dla użytkownika statusu idle. Kiedy będzie ustawiony nie będą przesyłane do tej osoby żadne wiadomości.
 • Wyświetlanie fortunek
 • Formatowanie przesyłanego przez bota tekstu (niestety nie każdy klient będzie wstanie obsłużyć dodatkowe dane jak np. pogrubienie tekstu)

Jakby były jakieś pomysły to piszcie. Chętnie rozbuduję bota o jakieś nowe ficzery. Nie chcę natomiast aby bot prowadził logi z rozmów. To ma być chat, a nie archiwum ;-)

Edie jest cały czas online (tzn, dopóki coś się znowu nie posypie). Jeśli chcesz sobie z nim pogadać to wbijaj się pod tego JIDa: [email protected]. Skrypt znajduje się na shellu, którego mam dzięki uprzejmości narpa.

Robię sobie jakiś czas przerwy od Ediego. Dzisiaj idę szybciej spać i nie zamierzam do końca dnia zaglądać do kodu. Wszelkie zmiany będę wprowadzać dopiero jutro. A w weekend ruszą ponownie prace nad serwisem dluznicy.net. Otrzymałem już część materiałów, teraz muszę je podczepić pod szablon ;-)

8 Responses to “Edie – jabberowy chatbot”

 1. Amused Monkey February 28, 2007 at 9:05 pm #

  Może byś zaserwował kod Ediego, w imię OpenSource? Chętnie bym sobie pooglądał ;-)

 2. radmen February 28, 2007 at 9:05 pm #

  Jak doprowadzę go do ładu to masz moje słowo, że Edie wyjdzie na licencji GPL

 3. Amused Monkey February 28, 2007 at 9:05 pm #

  Ja chciałem właśnie spróbować doprowadzić go do ładu ;) . Nie to nie, oczywiście się nie narzucam, i raczej – z braku czasu – nie proponuję pomocy, natomiast jakbyś to opublikował teraz to może mógłbym (moglibyśmy?) poradzić i zasugerować Ci ewentualnie co nieco ;-)

  No wiesz, po to w sumie wydaje się bety ;)

 4. radmen February 28, 2007 at 9:05 pm #

  Amused: nie chcę żeby to zabrzmiało jak narzekanie. Dałem kod D4, a teraz on robi swoją wersję bota i jego projekt ma już swoje własne ręce i nogi i teraz to on niby jest „joggerowym chatem”.
  Nie zamierzam się kłócić z D4, Edie idzie w innym kierunku i tak zostanie. Myślę, że jutro wpakuję już na jakiś serwer kod źródłowy Ediego. Aha gdyby co to jest napisane w PHP :P

 5. Amused Monkey February 28, 2007 at 9:05 pm #

  Aaa, rozumiem ten ból, podwalili Ci twój projekt i są szybsi ;)

  Co do mnie, nie musisz się martwić, czasu mam nie wiele więcej niż na to, żeby to przeczytać, anyway, ten nieoficjalny joggerowy chat na surfingdaily.pl/jogger to akurat ja postawiłem :D

 6. radmen February 28, 2007 at 9:05 pm #

  Nie mówię wcale, że podwalili projekt i są szybsi. D4 miał swoją koncepcję, którą zaczął wprowadzać. Teraz jego skrypt to monstrum, takie jakie on sobie wymarzył i podejrzewam że z naszej współpracy nici…
  Pomysł joggerowego chata storpedował Sparrow twierdzeniem, że właściwie i tak ludzie o tym zapomną. Miałem nadzieję, że właśnie chat w oparciu o jabbera może być rozwiązaniem, ale teraz ludzie sami nie wiedzą, który bot to ten „oficjalny z nieoficjalnych” chatów :/

 7. RaVbaker February 28, 2007 at 9:05 pm #

  Amused: Może Ci to coś pomoże, ale skoro chcesz pomóc, to radzę poznawanie już teraz klasy: class.jabber.php

  Ja też chętnie zobaczę źródełka…

 8. blog radmena February 28, 2007 at 9:05 pm #

  Edie nareszczie wolny

  Tak jak wcześniej obiecałem daję linka do kodu źródłowego Jabberowego Chat bota – Ediego.