Nowa kategoria: zasady

… czyli zasady jakimi staram się kierować w życiu. Niektórzy nazwą część z nich naiwnymi, trudno. Ja moich zasad nie łamię i tak pozostanie. Część z nich będę pisać “od siebie”, a niektóre będę cytować (oczywiście wtedy kiedy się pokrywają z moimi zasadami). Na początek zacytuję.


Wytresowanego słonia można wprowadzić w środek tłumu ludzi, a okiełznanego słonia dosiada nawet król. Podobnie najlepszym z ludzi jest ktoś, kto poskromił swój temperament i znosi zniewagi.
Znakomite są dobrze wyćwiczone muły, pełnej krwi konie Sindhu i szlachetne słonie z wielkimi kłami. Lecz jeszcze lepszy jest taki człowiek, który opanował samego siebie.
Tą cechę cały czas w sobie staram się wyrobić

Gdy ktoś nie ocenia innych w sposób arbitralny, lecz wydaje bezstronne osądy w oparciu o prawdę, to taki rozumny człowiek jest strażnikiem prawa i zwany jest prawym.

Brzmi dziwnie? Możliwe. Szczerze mówiąc to są bardziej nakazy postępowania, ale ja je akurat przyjmuję jako swoje zasady. Cytowałem bez zmian, bo właściwie to mógłbym napisać “bądź bezstronny w swoich osądach”. Niech to pozostanie czymś co zmusi Ciebie Drogi czytelniku do myślenia.

Cytaty pochodzą z księgi Dhammapada.