Ubuntu wysadzi mój dysk!

Taak. Jest problem z parkowaniem głowicy dysku w Ubuntu. Jest też rozwiązanie (oraz inne – wiki.ubuntu.com).

U mnie, do tej pory, głowica była parkowana 1237 razy czyli właściwie nie jest źle. Póki co ustawiłem hdparm’em opcję “254″ co oznacza, że głowica nadal będzie parkowana, ale z mniejszą częstotliwością.

BTW. miałem problem ze sprawdzeniem ilości parkowań, ponieważ polecenie “sudo smartctl -a /dev/sda | grep Load_Cycle_Count” najzwyczajniej nie działało. Wystarczyło dopisać do programu smartctl opcję “-d ata”.

BTW2. Problem nie tyczy się tylko Ubuntu, a poza tym szkoda, że deweloperzy dopisali tego buga do listy wishlist…

BTW3. Wbrew pozorom i całej swojej zajebistości Windows (a nawet Mac) też czasami miewa ten problem…

Żeby było śmieszniej, przygody z szalejącym licznikiem parkowań ma nie tylko Ubuntu, ale również inne dystrybucje. Większość użytkowników twierdzi, że nie słyszy tak często charakterystycznego kliknięcia pracując pod Windows, ale zdarzają się tacy, co i tutaj narzekają. Nie udało mi się niestety namierzyć windowsowego narzędzia, które potrafi wyświetlić aktualną wartość licznika, ale nie szukałem zbyt intensywnie, przyznaję. Trafiłem również na relację użytkownika MacBooka, który ma identyczny problem. Ponad 200 000 cykli po roku użytkowania laptopa.

bytowisko.pl

7 Responses to “Ubuntu wysadzi mój dysk!”

 1. Dizzer November 1, 2007 at 2:41 pm #

  Wiesz, pod windowsem nie ma tego problemu, ludzie maja ten system po 10 lat na laptopach i nic sie do tej pory nie stało. Jeżeli pod Ubuntu ten problem wystepuje, to nie znaczy, ze linux jest zly. Moim zdaniem ten system po prostu nie jest przeznaczony do notebookow. Moze to sie w przyszłości zmieni.

 2. radmen November 1, 2007 at 2:41 pm #

  Dizzer: czytał ten cytat? „ale zdarzają się tacy, co i tutaj narzekają”. Nie oznacza to, że każdy ma ten problem, a jedynie to, że u niektórych on występuje.

  Podobnie jest z tą głowicą. U mnie to 2 miesiącach jest tylko ponad 1200 wyskoczeń, gdzie u innych w tym samym czasie jest ich ponad 10 tys..

 3. Dizzer November 1, 2007 at 2:41 pm #

  Bo to sie zdarza tylko jak pracujesz na baterii, a Ty na baterii pacujesz malutko ;P

 4. radmen November 1, 2007 at 2:41 pm #

  bo nie musze ;-]

 5. kkk November 1, 2007 at 2:41 pm #

  U mnie tak pewnie „przypadkowo” padł dysk IBM 80GB i Segate 320GB Sata 2. Pierwszy w prawie rok po zainstalowaniu Kubuntu a drugi w ponad 2 miesiące po zakupie. Przez wiele lat użytkowania rozmaitych komputerów nie miałem sytuacji „padnięcia” dysku. Teraz mam „kumulację”, pewnie jakaś nagroda, czy co?

 6. Dizzer November 1, 2007 at 2:41 pm #

  Na Windowsie i Macu tych problemow nie ma, gdyby byly to linuxowcy dawno by juz powiadomili wszystkich jaki linux boski a reszta do bani..

 7. radmen November 1, 2007 at 2:41 pm #

  Przeczytaj artykuł z odnośnika, który wstawiłem.