Prawie jak firebug w Operze

Dziw nastał. Wielu twierdzi, że Firefox trzymał webdeveloperów dzięki wtyczkom takim jak “Firebug“. Dzisiaj znajomy podrzucił mi ciekawego linka do części developerskiej Opery. (PS, żeby było zabawniej to jest wiadomość z 2006 roku, dziwne, że wcześniej o tym nie słyszałem)

Mamy do czynienia z czymś na wzór skryptozakładki, która pozwala na przeglądanie drzewa DOM, wraz z jego modyfikacją i możliwością podejrzenia zmian. Chwilkę się pobawiłem tą zabawką i muszę przyznać, że mamy coś podobnego do Firebug’a. Ten dodatek, choć bardzo fajny (pozwala dodatkowo modyfikować Cookies + nagłówki HTTP), ma pewne dziwne i mało wygodne rozwiązania.

Podobnie jak Firebug ta skryptozakładka (hmm chyba bez nazwy?) potrafi podświetlać dowolny element, ale najpierw trzeba go znaleźć w drzewie DOM. Biorąc pod uwagę, że nie wie się za bardzo gdzie to może być to ten bajer troszkę jest zbędny. Tym bardziej, że element jest podświetlony na 3-4 sek, po czym wszystko wraca do normy.

Problemem też może być edycja tekstu w bloku. Jeśli znajdują się w nim elementy takie jak “<br/>” to musimy za każdym razem wybierać etykietę “text” nad tym <br/>, a później z osobna edytować kolejną etykietkę “text”, która już jest pod <br/>. Szkoda, że nie można po prostu zmodyfikować kodu HTML, tak jak w Firebug.

Z ciekawszych rzeczy mamy oczywiście inspektora DOM, oraz możliwość podglądu (edycji?) kodu JS – tego akurat nie sprawdzałem.

Podsumowując bajer fajny, pewnie o wiele szybszy, lecz niestety jeszcze nie dorównujący wtyczce Firebug.
Niżej zamieszczam przykładowego screena + button, które możecie w swojej Operze dodać.

Drag Developer Console

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

3 Responses to “Prawie jak firebug w Operze”

 1. radzio February 16, 2008 at 11:34 pm #

  To ja poproszę jeszcze synchronizację zakładek/haseł/ustawień (używam Google Browser Sync) między kompami w Operze i wtedy przesiadam się z Firefoksa na Operę

 2. Livio February 16, 2008 at 11:34 pm #

  radziu, Opera Link czy jakoś tak w 9.5. Poczekaj ;) .

 3. Michał Górny February 16, 2008 at 11:34 pm #

  Nie trzeba odszukiwać elementu w drzewie DOM — po załadowaniu „Developer Tools” (bo tak się ta zakładka zwie, i można ją wywoływać również z Tools->Advanced) wystarczy kliknąć na ten element (JS zablokuje standardową akcję).

  radzio: Jak Linuksową, to bierz build 1772 (w nowszych zepsuli wtyczki). Jak Windows, to możesz brać dowolny.