‘Seamless mode’+Openbox, czyli Windowsowo-Linuksowy hybrydowy desktop

Wczoraj stwierdziłem, że spróbuję sobie na wirtualnej maszynie odpalić Windowsa. W zasadzie chciałem sprawdzić jak mój laptop sobie poradzi z tym zadaniem. Do tego celu posłużyłem się programem VirtualBox, z którego korzystałem już wcześniej.

Po doinstalowaniu “Guest Additions” dostałem nową opcję do okienka z wirtualnym komputerem. Było to mianowicie “Seamless mode” – opcja, która sprawia, że wirtualny system niejako “integruje” się z desktopem. Efekt dość ciekawy, chociaż pod moim KDE wygląda to mało “uadnie” :) .

Zadowalający efekt przyniosło połączenie tego trybu w menadżerze Openbox, który standardowo nie posiada swojego własnego taskbara.

Takie połączenie (screen1, screen2) może przynieść całkiem dobre rezultaty. Całość zależy oczywiście od tego do czego nam taki Windows jest potrzebny. Mnie osobiście może się przydać choćby do tego, żeby sprawdzić czy strony, które robię działają prawidłowo pod IE. Nie ma co się oszukiwać, IEs4Linux nie spełnia moich oczekiwań. Emulowany IE6 nie działa tak samo jak oryginał odpalony pod Windowsem.

Niestety wadą, a właściwie rzeczą oczywistą i mało możliwą do naprawienia, jest to, że aplikacje odpalone na Linuksie nie pokażą się w taskbarze Windowsa :)

10 Responses to “‘Seamless mode’+Openbox, czyli Windowsowo-Linuksowy hybrydowy desktop”

 1. aph May 10, 2008 at 2:27 pm #

  VirtualBox chyba nie obsługuje 3D, więc i tak nie pograsz.

 2. Michał Górny May 10, 2008 at 2:27 pm #

  Ta, przez VirtualBox akurat Ci lepiej pójdzie niż przez wine. Bez żadnej akceleracji…

 3. radmen May 10, 2008 at 2:27 pm #

  No właśnie zauważyłem, że tego brakuje. Może idzie naprawić ten błąd, jeśli nie to spróbuję z VMWare

 4. Michał Górny May 10, 2008 at 2:27 pm #

  Pfhihihi. Tyle mojego komentarza.

 5. radmen May 10, 2008 at 2:27 pm #

  Michał: za takie komentarze to ja podziękuję. Nie miałem styczności z takimi rzeczami także pobróbuję. Poza tym notka nie ma być o tym czy odpalę grę na Wirtualnym PC czy też nie.

 6. klisiu May 10, 2008 at 2:27 pm #

  Polecano mi odpalanie gier pod Ubuntu przez VirtualBox’a z XP – odpaliłem co prawda Guild Wars przez wine, ale już Warcraft III nie chciał przez wine ruszyć :/

 7. flegmatyk May 10, 2008 at 2:27 pm #

  Gdzie, Warcraft III jak i WoW przez Wine śmigają doskolale :)

 8. klisiu May 10, 2008 at 2:27 pm #

  Odpaliłem przez Wine instalkę, patrzę a tu pierdut, nie działa :P

 9. pecet May 10, 2008 at 2:27 pm #

  Czekam aż seamless mode będzie obsługiwane na windowsowych hostach z linuksowymi guestami, choć może już jest, niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu, bo kiedyś przynajmniej nie było ;)

 10. Livio May 10, 2008 at 2:27 pm #

  pecet, ale wtedy Compiz „zadziała” na Linuksie i stracimy jeden argument przesiadki :/ .