Instalacja modemu Huawei e169 na Arch Linux

Słowem wstępu, a zarazem nawiązując do wcześniejszej notki musiałem chwilkę powalczyć z tym, żeby odpalić ten modem pod Linuksem. Podczas lektury wyników z googla naczytałem się o różnych sposobach typu usb_modeswitch. Tak naprawdę okazały się zbędne. Ten problem można rozwiązać na dwa sposoby.

wvdial

Osobiście wydaje mi się, że jest to najwygodniejsza opcja. Wystarczy prosty config (niżej zamieszczam), oraz jeszcze prostszy skrypt w bashu, który jest odpowiedzialny za połączenie i rozłączenie i to wszystko. Rozłączanie jest tym bardziej zabawne (jak dla mnie), ponieważ wystarczy ubić proces wvdial, a ten (wyłapując odpowiedni sygnał) wszystko ładnie po sobie posprząta.

Muszę jeszcze dodać, że aby wszystko działało muszę tworzyć ręcznie interfejs ppp, poleceniem “mknod /dev/ppp c 108 0″.

Niestety wvdial służy tylko i wyłącznie do ustanawiania połączeń. Modem ma nieco większe możliwości (chociażby wysyłanie/odbieranie smsów, książka adresowa, no ale pewnie to zasługa karty sim w środku :) ), których w ten sposób nie obsłużymy. Z drugiej jednak strony nie wiem czy to jest specjalnie do czegoś potrzebne.


umtsmon

Dziwny to program, paskudny z wyglądu, ale co ciekawe skuteczny. Na początku problem sprawiło mi to, że nie chciał się włączyć. Powód był tak banalny, że dziwię się programistom, że nie mogli tego załatwić inaczej. Otóż locale mam na laptopie ustawione na pl_PL, a umtsmon nie ma takiej wersji językowej. Ot cała filozofia. Szkoda tylko, że zamiast ładować angielską wersję, program się posypał. Rozwiązanie – ‘export LANG=en_EN’.

Gdy już mogłem zobaczyć okienko zdziwiło mnie, że prawie od razu widać było siłę sygnału itd. Było troszkę problemów z ustanowieniem połączenia, ale chwila grzebania w opcjach dała rezultat. Przede wszystkim trzeba było zaznaczyć opcję ‘no auth’ i odznaczyć ‘default route..’. Po ustawieniu tego okazało się, że (podobnie jak w przypadku wvdial) muszę ręcznie stworzyć interfejs ppp, wykonując to samo polecenie.

Po tych zabiegach wszystko zaczęło śmigać. umtsmon ma jeszcze jedną zaletę – dostęp do SIM, chociaż nie wiem w jakim zakresie. Nie udało mi się nawet odczytać smsa, którego otrzymałem, a później po prostu go wyłączyłem. Nie spodobało mi się to, że nie minimalizuje się do traya, oraz fakt, że musiałem go odpalać z roota, tak aby miał dostęp do modemu.

Mini podsumowanie

W moim przypadku padł wybór na wvdial. Jest prosty, skuteczny i tyle :) Muszę jeszcze wykombinować żeby podpiąć odpowiednie zdarzenia do udev’a, tak żeby mój magiczny skrypt sam się wykonywał. Gdzieś mam regułkę odpowiedzialną za to, niestety po wpięciu do niej tego skryptu nic się nie działo. Poza tym można by było za pośrednictwem tegoż udev’a zrobić rozłączanie z internetem, zaraz po wyjęciu modemu.

Dodam, że nie testowałem tego rozwiązania na innych systemach, także nie mam pewności czy tam będzie działało.

Niżej załączam konfigurację do wvdial (ps nic w nim się nie zmienia, nie podaje haseł etc. Możliwe, że podziała również w sieciach Plus, ale gwarancji nie daję), oraz skrypt odpalający neta.

wvdial.conf

[Dialer Defaults]
Phone = *99#
Username = "blank"
Password = "blank"
Stupid Mode = 1
Dial Command = ATD

[Dialer hsdpa]
Modem = /dev/ttyUSB0
Baud = 460800
Init2 = ATZ
Init3 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
ISDN = 0
Modem Type = Analog Modem

play.sh

#!/bin/bash
case $1 in
  "disconnect") sudo kill `pidof wvdial` ;;
  *)
	if [ ! -e /dev/ppp ]; then
		mknod /dev/ppp c 108 0
	fi;
 	sudo wvdial hsdpa > /dev/null 2>&1 &
 ;;
esac

2 Responses to “Instalacja modemu Huawei e169 na Arch Linux”

  1. zdz September 24, 2008 at 6:01 pm #

    Łojezu :) Na jakim etapie integracji w distro NetworkManagera-0.7 jest Arch? Im szybciej skończą, tym szybciej używanie takich modemów będzie wyglądać jak w Fedorze: http://zdzichubg.jogger.pl/2008/04/21/ilustrowany-blueconnect-w-fedora-9/
    Z innych znanych mi disto Ubuntu 8.10 podobno też będzie równie bezproblemowe.

  2. radmen September 24, 2008 at 6:01 pm #

    zdz: Arch nie stosuje w oficjalnych repo wersji beta networkmanagera. Dzisiaj moze dociagne sobie z AUR wersje svn, zobacze jak ta sie sprawuje.