Człowiek lepszą istotą jest

Ten wpis troszkę jest zainspirowany wpisem na blogu Ani. W sumie nie chcę oceniać jej oburzenia opisanym faktem. Bardziej chcę się uczepić jej jednego komentarza:

zwierzęta nie są istotami myślącymi, nie mają duszy.

Ogólnie to jest tak bardzo zabawny argument na to, że człowiek jest lepszy, że to właśnie on zasługuje na łaskę Stwórcy itd.. Już nie raz słyszałem takie sformułowanie, głównie z ambony (z okresu kiedy jeszcze chodziłem w miarę regularnie do Kościoła). Jest to przykre, bo tak naprawdę zapomina się o tym czym człowiek był wcześniej.

Ostatnio miałem okazję czytać bardzo ciekawy artykuł w Newsweeku. Jest sobie pewna teoria, że mózg człowieka (dla niewtajemniczonych – narząd dzięki któremu, uwaga, myślimy) wyewoluował do obecnych rozmiarów po to aby ludzikom lepiej się… biegało :) Pradawni myśliwi zapierniczali za swoją zdobyczą cały boży dzień, aż ją umęczyli i łapali. Niestety mieli problem, ich mózg przegrzewał się przez co mogli dostać szoku (lub innych mało przyjemnych rzeczy). Tak więc Matka Natura chcąc nam pomóc powiększyła nam ten mózg.

Efektem ubocznym dużego mózgu jest, wspomniane na początku, myślenie. Teraz to już nam się całkiem dobrze myśli, ale dawniej tośmy myśleli w podobnej abstrakcji co szympansy widząc patyk, który mogą wetknąć w mrowisko..

Chociażby z tego powodu uważam, że wcale nie jesteśmy lepsi. Natura każdemu gatunkowi na planecie dała swój wyjątkowy tok rozwoju. Nam przypadła taka rola, co nie robi z nas panami świata i zbawienia.

Dla spragnionych szczegółów polecam przeczytanie artykułu “Nowe narodziny człowieka“, naprawdę warto.

4 Responses to “Człowiek lepszą istotą jest”

 1. Adriano November 28, 2008 at 4:47 pm #

  Zwierzęta nie tylko myślą, ale także mają samoświadomość (w pełnym znaczeniu).
  Mówię tutaj o tych lepiej rozwiniętych.

  Kiedyś przeprowadzono taki eksperyment – słonicy namalowano na głowie symbol. Gdy pokazano jej lustro to rozpoznała tam siebie i sprawdziła trąbą czym to coś na jej głowie jest.

  Małe dzieci (ludzkie) nie potrafią rozpoznawać się w lustrze. Dopiero gdy są starsze to taki podobny eksperyment da takie same wyniki jak u tego słonia.

  Obecnie pojęcie ‘duszy’ sprowadza się do określenia czegoś przypominającego ‘pojemnik na świadomość po śmierci’.
  O człowieku wiemy coraz więcej i ta ‘dusza’ do myślenia potrzebna nie jest :)

 2. Slavo November 28, 2008 at 4:47 pm #

  Nie ma żadnych dowodów na istnienie duszy. Natomiast są dowody na inteligencję niektórych gatunków. Nie zmienia to jednak faktu, że kurczak, myślący lub nie, jest pode mną w moim łańcuchu pokarmowym i jak będę głodny, zrobię z nim, co trzeba bez żadnego doń szacunku i krzty empatii :) Wszelkie reklamacje proszę zgłaszać do pani Ewolucji.

 3. radmen November 28, 2008 at 4:47 pm #

  Slavo: hehe zabawnie będzie jak nagle okarze się, że wampiry istnieją :F

 4. Koval November 28, 2008 at 4:47 pm #

  to nie teoria… to fakt – człowieka mózg wywodzi sie z mógu gadziego sam środek, potem w ramach ewolucji „dorastały” kolejne wartswy, no i dziś mamy najbardziej rozwinięty organ wśród zwierząt