Pomówmy o prototypowaniu

Pracując jako programista nie raz, nie dwa musiałem się zmierzyć z tym co klient ma na myśli. Niestety specyfikacja nie oddaje tego jak w rzeczywistości dane funkcjonalności mają się prezentować. Sprawia to sporo problemów. Przede wszystkim konieczność wprowadzania masy poprawek z tego względu, że wyobrażenie klienta było zupełnie inne od wizji programisty.

Jest pewna metoda, która może skutecznie pomóc w poprawieniu tworzenia aplikacji oraz uniknąć wprowadzania zbędnych (a czasami czasochłonnych) poprawek. Ów metoda to, wspomniane w tytule, prototypowanie.

Prototypy pozwalają urzeczywistnić wizję tego jak poszczególne funkcjonalności, a zarazem cała aplikacja mają wyglądać. Pozwalają klientowi w początkowej fazie na ustawienie wszystkiego zgodnie z tym jak chce, a w późniejszych etapach ułatwiają stworzenie serwisu.

Miałem okazję tworzyć serwis zgodnie z wytycznymi dostarczonymi w prototypie. Muszę przyznać, że dostarczony prototyp okazał się niesamowicie pomocny i zdecydowanie przyspieszył stworzenie aplikacji z bardzo prostego powodu – uniknięcia zbędnych pytań oraz tworzenia kolejnych poprawek.

Skoro prototypy są przydatne to jakie są sposoby na ich tworzenie ? Otóż metod jest kilka, każda różni się diametralnie od innej. Każda ma jakieś zalety, ale również wady, którym postaramy się przyjrzeć.

PowerPoint – wykorzystanie prezentacji

Jest to sposób, który był również wykorzystywany w mojej firmie. Polega on na tym, że szkielet serwisu jest tworzony w aplikacji do tworzenia prezentacji. Trzeba przyznać, że dziwne zastosowanie, ale skuteczne. Okazuje się, że sporo osób do prototypowania wykorzystuje tą metodę.

Można się domyślić jak może wyglądać proces tworzenia prototypu w takiej aplikacji. Mimo swojej pozornej prostoty i łatwości taka metoda ma sporą wadę – za każdym razem trzeba wysyłać wynikowy plik do klienta, żeby mógł sobie obejrzeć całość. Co więcej, jeśli na prototyp trzeba nanieść poprawki to cały cykl trzeba powtórzyć.

Kartka – the traditional way

Sposób, który IMHO jest najzabawniejszy. Cały prototyp jest szkicowany na kartce (kartkach) papieru. Nie wiem czy muszę tłumaczyć jak ten sposób wydaje się być śmieszny z wielu względów. Najdrobniejszy błąd w prototypie wymaga stworzenia go od nowa. Poza tym problemem jest przesłanie takiego prototypu do klienta.

Co ciekawe znana firma Corel swego czasu tworzyła prototypy na papierze, które później były wykorzystywane do testów usability. Na YouTube można znaleźć film prezentujący taki test. Myślę, że po obejrzeniu tego filmu nie będzie trzeba wymieniać wad.

JustProto.com – nowe podejście do prototypowania!

Jestem dumny z tego, że mogę przedstawić na moim blogu produkt, w którego tworzeniu również miałem okazję uczestniczyć. Mowa o JustProto, serwisie umożliwiającym tworzenie prototypów online.

Jakie są zalety naszego rozwiązania? Przede wszystkim jest to prostota. Wszystko staraliśmy się zrobić prosto ze względu na to, że nie chcemy uczyć użytkowników obsługi naszej aplikacji. Wszystko ma być intuicyjne dzięki czemu nie będziecie tracili czasu na poznawanie nowego środowiska.

Co więcej? Prototypy tworzone w JustProto są interaktywne. Oznacza to, że można stworzyć dynamiczny prototyp z odnośnikami prowadzącymi na kolejne podstrony.

Ze względu na to, że wszystko jest online prototyp jest dostępny z każdego miejsca, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji.

Jedną z najważniejszych zalet jest generowanie wersji online prototypu, dzięki czemu wystarczy klientowi dostarczyć odpowiedni link a ten będzie mógł na bieżąco oglądać zmiany robione w prototypie – wystarczy F5 :)

Opinie innych użytkowników nt. JustProto

Zaproszenia

JustProto pozwala na skorzystanie z darmowej 30 dniowej wersji trial. Jednakże jeśli wydaje się to dla Ciebie za mało to wystarczy się zgłosić do mnie po kupon z promocyjnym kodem, który wydłuża wersję testową do 60 dni.

Jeśli jesteś zainteresowany tworzeniem prototypów to serdecznie zapraszam :)

2 Responses to “Pomówmy o prototypowaniu”

  1. Walker January 28, 2009 at 10:58 am #

    U Tomasza Topy się nie załapałem, to serdecznie proszę tutaj. ;)

  2. radmen January 28, 2009 at 10:58 am #

    Walker: napisz do mnie na JIDa, ale przypomnij się jutro to Ci prześlę. Niestety teraz za bardzo nie mam możliwości, bo trzeba wygenerować nowy kod :)