Rozwój SkyOS wstrzymany

Z wielkim żalem piszę wiadomość, że system SkyOS, który był w ciągłej wersji beta przestał być rozwijany. Autor systemu w notce na blogu napisał, że nie nadąża z rozwojem aplikacji biorąc pod uwagę rozwój sprzętu komputerowego. A szkoda.

SkyOS miał być rozwiązaniem wyjątkowym. Miał to być system, który nie wywodził się z UNIXa, ale pozostawał kompatybilny z POSIX. Nie był to projekt typu Open Source. Właśnie z tego powodu wydawało mi się, że są szanse na rozwinięcie tej platformy. Śledziłem rozwój i muszę przyznać, że całość szła w bardzo dobrym kierunku. System był szybki, miał ciekawe rozwiązania. Pomimo faktu, że za korzystanie z wersji beta trzeba było zapłacić, chciałem z tego skorzystać (nota bene w tym miesiącu chciałem wykupić licencję), jednakże teraz to nie ma sensu.

Autor zastanawia się co począć dalej. Opcji ma kilka, w tym oddanie projektu w ręce społeczności Open Source. Co się będzie dalej działo zobaczymy, mam cichą nadzieję że mimo wszystko cały projekt nie upadnie.

5 Responses to “Rozwój SkyOS wstrzymany”

 1. Piotr Pyclik February 15, 2009 at 9:41 pm #

  Ja większe nadzieje mimo wszystko wiążę z Haiku i nie zmienia tego fakt, że SkyOS wyglądał na bardziej „gotowy”.

 2. DeeTah February 15, 2009 at 9:41 pm #

  W takim razie jedyną nadzieją dla SkyOS’a jest otworzenie źródeł. Szczerze mówiąc, to był jedyny powód dla którego nie testowałem tego systemu.

 3. radmen February 15, 2009 at 9:41 pm #

  W komentarzach do tej notki wiele osób odradza tego. Ja się boję, że prędzej czy później z tego wyjdzie taki Linux (bez urazy sam korzystam), który będzie miał 100 klonów. Jeśli natomiast społeczność skupi się tylko na tym projekcie to efekty mogą być dość ciekawe.

 4. DeeTah February 15, 2009 at 9:41 pm #

  Zdania na pewno będą podzielone, ja osobiście nie ufam ani nie wierzę w zamknięte oprogramowanie. Jasne, że nie da się od tego kompletnie odciąć nie przeglądając internetu poprzez radiotelegraf, ale… po prostu IMHO lepiej człowiek wyjdzie na ograniczonym zaufaniu do closed-source.

 5. flegmatyk February 15, 2009 at 9:41 pm #

  W jednym z komentarzy ktoś słusznie zauważył, że Linux to tylko jądro, natomiast SkyOS to pełen zestaw oprogramowania – dlatego bardzo możliwe, że jego rozłam będzie bardzo nieznaczny.