Liczba Erdősa

Właśnie dorwałem się do artykułu na Wikipedii, który strasznie poprawił mi humor :) Jeszcze zabawniejsza jest wariacja – Erdős-Bacon :D

9 Responses to “Liczba Erdősa”

 1. Chris Trynkiewicz March 26, 2009 at 10:59 pm #

  lol, jakim cudem cos takiego ujrzalo swiatlo dzienne…

 2. radmen March 26, 2009 at 10:59 pm #

  Chris: co przez to rozumiesz? Jak dla mnie bardzo ciekawy artykuł :)

 3. Chris Trynkiewicz March 26, 2009 at 10:59 pm #

  Liczenie od Einsteina by moze mialo wiekszy sens, ale wciaz nikly – bo czemu niby nie od Newtona? Wydaje mi sie to elementem zbytniego uwielbienia raczej niewlasciwego czlowieka.

 4. radmen March 26, 2009 at 10:59 pm #

  Oj, ale to przecież było pewnie dla jaj. Podobnie jak Dowody z księgi jak dla mnie bardzo fajny pomysł. A ten pan również miał wkład, nie mów, że napisanie ponad 1,5k artykułów to pestka.

 5. radmen March 26, 2009 at 10:59 pm #

  Ps. tam jest napisane, że to taki ‘folklor matematyczny’, ciezko to brac jako ‘uwielbienie’ :D

 6. Radek March 26, 2009 at 10:59 pm #

  Liczba Erdösa pojawiła się u mnie na wykładzie z analizy ;) Profesor (swoją drogą świetny nauczyciel, ale też przerażający egzaminator) miał zwyczaj przerywania wykładu po godzinie jakimś matematycznym dowcipem, albo anegdotką i kiedyś pojawiła się Liczba Erdösa. Niestety zapomniałem jaką on miał :/

 7. Dodek March 26, 2009 at 10:59 pm #

  # Chris Trynkiewicz

  > Liczenie od Einsteina by moze mialo wiekszy sens, ale wciaz nikly – bo czemu niby nie od Newtona? Wydaje mi sie to elementem zbytniego uwielbienia raczej niewlasciwego czlowieka.

  Yay, szkoda, że nie masz pojęcia o nauce. W przypadku Einsteina to by nie miało sensu, ponieważ Einstein w większości pisał prace sam1.

  Od Newtona też nie ma sensu, bo wtedy nie istniała nowoczesna metodologia nauki i nie było tak jak dzisiaj czasopism, w których publikowano poddane peer review artykuły.

  Zresztą, co się tak wszyscy na tego Einsteina uparli? Jak to się stało, że został taką ikoną? Czemu nikt nie wspomina na przykład o Eulerze?

  [1] – http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_scientific_publications_by_Albert_Einstein Prace pisane z kimś są w kolorze lawendy.

 8. Radek March 26, 2009 at 10:59 pm #

  Ale skąd pomysł, że to jakaś „odgórna idea”? Erdes był dość charakterystyczną osobistością. Na przykład zasłynął wyznaczaniem nagród pieniężnych (w postaci czeków) za rozwiązanie problemów, z którymi sam nie mógł sobie poradzić. Podobno nikt nigdy nie zrealizował takiego czeku, bo woleli mieć pamiątke z podpisem Erdosa ;) Poczytajcie zresztą Wikipedię i pogooglajcie ;)

 9. radmen March 26, 2009 at 10:59 pm #

  Ja właśnie wczoraj Guglałem trochę :)