Duży serwis, małe refleksje

Wczoraj, o 6 rano wreszcie odpaliliśmy jeden z naszych (największy chyba do tej pory) z serwisów. Generalnie po 4 miesiącach pracy nasuwają mi się 2 wnioski, które nie są związane z samym projektem, a tak ogólnie:

 • Trzeba do umowy dodać nowy mnożnik cen – Wielki Kurwa Problem (WKP)
 • Użytkownicy po zobaczeniu nowej odsłony serwisu oczywiście przyjebali się do najważniejszego – zamiast czarnego tła, jest białe.

Z komentarzy userów można wywnioskować, że jak się raz zrobi serwis, a oni się przyzwyczają, to najlepiej w ogóle niczego nie zmieniać. Olać to, że technologicznie wszystko jest słabe. Oczywiście design jest najważniejszy. Tak więc czytając komentarze pod newsem o nowej wersji serwisu jakieś 90% userów jebie się, że tło nie teges jest..

Podobna sytuacja była z Allegro. Zmienili layout i nagle wszystko jest do dupy, bo… layout się nie podoba ? Choćby kurna system wszystkim facetom laski obciągał, to by przestali z niego korzystać, bo zmieniła się kolorystyka i układ paru elementów.

Generalnie jestem trochę wkurzony tymi komentarzami. Ja, jako developer, spędziłem sporo czasu nad tym serwisem i nawet komentarze typu “zrypany kolor tła” gdzieś tam we mnie trafiają. Wiem, że to jest głupie (zwłaszcza, że nie my projektowaliśmy wygląd), ale tak się jakoś dziwnie przez to czuję. Będę musiał się uodpornić na krytykę takich głupawych ludzi. Zawsze wydawało mi się, że nie mam z tym problemu. Widać, że jak się trochę bardziej w coś zaangażuję to jednak jestem bardziej podatny..

PS. Nie podam nazwy serwisu, ale przyznam, że jest to jeden z największych w polsce serwisów, w swojej dziedzinie, który już jest z nami od ponad 10 lat.

11 Responses to “Duży serwis, małe refleksje”

 1. Cyber Killer July 3, 2009 at 8:19 am #

  Bo cała sztuka polega na tym, żeby tak unowocześnić serwis, żeby starzy userzy byli jak najmniej pokrzywdzeni. Więc web 2.0 i owszem, ale żadnych diametralnych zmian w designie, a jeśli już koniecznie muszą być to zostawić opcję włączenia starego ;-) .

  Swoją drogą doczepić się do koloru tła to głupie, ale z drugiej strony większość populacji ludzkiej to idioci.

 2. pecet July 3, 2009 at 8:19 am #

  CK+1
  Dlatego nowy layout allegro ssie.

 3. Airborn July 3, 2009 at 8:19 am #

  szkoda, że nie podasz nazwy, no ale cóż…

  co do tego, że najlepiej nic nie zmieniać… toż to oczywista oczywistość, najlepiej nawet nie robić bugfixów, bo przecie coś może pójść nie tak u się userzy poirytują… pamiętam ile było lamentów wszędzie jak phpbb3 przeniosło avatary i całe bloki info na prawą stronę:/

  zmiany są potrzebne, zawsze, zwłaszcza, że za miesiąc nikt nie będzie pamiętał, że było inaczej, bo już się przyzwyczai…

 4. Grzegorz July 3, 2009 at 8:19 am #

  To chociaż podaj dziedzinę, bez tego ciężko znaleźć serwis, nawet z 10 stażem…

 5. radmen July 3, 2009 at 8:19 am #

  Grzegorz: Gry
  Dodam, że mnie tam ten szablon nie specjalnie się podoba. W sumie ten stary serwis rówież mi się nie podobał :P

 6. Cyber Killer July 3, 2009 at 8:19 am #

  Chyba trafiłem: gry.wp.pl ;-) . Pamiętam, że kiedyś design był czarny, teraz jest bardziej biały, a na dodatek na głównej stronie jest news o nowej wersji serwisu ;-D.

 7. radmen July 3, 2009 at 8:19 am #

  Hmm nie zaprzeczam, nie potwierdzam :D

 8. Wasacz July 3, 2009 at 8:19 am #

  Faktycznie, na tym blogu też bardziej klawe było to ciemne tło ;>

 9. godsic July 3, 2009 at 8:19 am #

  Redmen bo to nie uzytkownicy sa dla was, tylko wy dla nich i wcale sie nie dziwie. Sam odwiedzam z sentymentu raz na jakis czas gry.wp.pl, i powiem, ze jestem niemile zaskoczony nowa odlosna. Juz moze nie chodzi o samo tlo ktore, jest biale jak swiezo uprany kaftan bezpieczenstwa. Ale sam projekt strony, w ktorej uzytkownicy sie po prostu pogubili. Z posrod komentarzy odnosnie strony, znajdzie sie kilka trafnych ktore opisuja ich bolaczki. Szkoda, ze wczesniej nie bylo przeprowadzonej sady, czy tez prob zapytania w jakiej formie chcieli by widziec serwis. Zrozumiale jest to, iz trzeba sie rozwijac i raz na jakis czas cos zmienic, idac z duchem czasu i obowiazujacymi trendami. Lecz moim zdaniem pomijajac w/w biel, design moim zdaniem jest fatalny. I w opini wielu ludzi stracil charakter. To tak jak gdyby Porsche stracilo swoje charakterystyczne swiatla ;)

  Cya!

 10. teamon July 3, 2009 at 8:19 am #

  Eee biale tlo a czrno-pomaranczowe (oblesne btw) button? to sie nie komponuje imho. (zajecalo troche allegro ;p)

 11. radmen July 3, 2009 at 8:19 am #

  >tylko wy dla nich
  Nie jesteśmy dla nich. My co najwyżej jesteśmy dla klientów, w tym wypadku WP. To był ich projekt, my go jeno wykonaliśmy tak jak chcieli.

  teamon: jak wspomniałem, obiekcje można zgłaszać jedynie tym co nam to zlecili.