AdBlock potrafi zirytować

Osobiście uważam, że AdBlock jest jednym z najlepszych rozszerzeń dostępnych dla Firefoksa. Świat bez reklam jest milszy. Niestety nie zawsze. Okazało się, że podczas pisania kolejnego frontendu, oraz przy pracach nad Just Proto AdBlock sporo namieszał. Zaczęły znikać poszczególne boksy, lub całe grafiki (nawet z tła). Zanim wpadliśmy na to co jest przyczyną stracono sporo czasu.

Najczęściej jest to wina omyłkowego nazwania elementów, lub plików. Robiąc zaślepkę, która w nazwie ma frazę “_300x250″ ryzykuję, że jej nie ujrzę. Podobnie może się stać nadając boksom z ogłoszeniem nazwę typu “Ad”. Pamiętaj, gdy ze stroną dzieją się cuda, upewnij się, czy to przypadkiem nie jest zasługa AdBlocka.

9 Responses to “AdBlock potrafi zirytować”

 1. Voter101 October 15, 2009 at 9:55 pm #

  “Wyłącz blokowanie na…”

 2. trójkąt October 15, 2009 at 9:55 pm #

  Kiedyś gdy Ajax dopiero wchodził na www dość popularna była biblioteka advAJAX. Na lokalu było ok, ale później zanim doszedłem do tego dlaczego na serwerze nie działa Ajax… ;-) Oczywiście biblioteka była blokowana ponieważ posiadała przedrostek adv kojarzony z reklamami.

 3. Grzegorz October 15, 2009 at 9:55 pm #

  Sorry, ale testujesz projekty na dostosowanym, zamiast na nowym profilu?

 4. Sigvatr October 15, 2009 at 9:55 pm #

  Dopisać regułę do białej listy (zacząć od @@), albo dodać całe strony (wspominał o tym Voter101.

 5. stef October 15, 2009 at 9:55 pm #

  ..raczej zmienić nazwy – co komu po tym, że autorowi wyświetla się dobrze (po odblokowaniu w adblocku)? Albo albo, nie używasz i olewasz użytkowników albo płacisz taką cenę za nieoglądanie reklam.

 6. radmen October 15, 2009 at 9:55 pm #

  Właśnie. Tutaj nie chodzi o dodawanie wyjątków czy coś. Inne osoby wchodząc na stronę, a mając włączonego AdBlocka nie będą wiedziały, że trzeba go wyłączyć. Jest to czasami upierdliwe, zwłaszcza gdy ktoś pisze kod, poświęca masę czasu aż tutaj nagle adblock po prostu wywalił jego elementy. Co ciekawe, nie zawsze to jest do poprawienia w 5 minut.

 7. Programista PHP October 15, 2009 at 9:55 pm #

  Wydaje mi się, że coraz więcej będzie takich przypadków. Reklamodawcy wiedzą o adblock i coraz częściej będą stosować podobne nazwy do standardowo używanych na stronie. Ja im się wcale nie dziwię bo ja już dawno bym tak zrobił ;)

 8. radmen October 15, 2009 at 9:55 pm #

  No niestety to może być problemem. Zwłaszcza kiedy rozwija się aplikację, w której kładzie się nacisk na elementy graficzne, a ktoś tego nie sprawdzi pod przeglądarką z tą wtyczką.
  @Grzglo: testujemy strony na przeglądarkach, które nie ingerują w jako taki wygląd strony (no poza AdBlockiem). Swoją drogą dzięki temu wyszło to, że nie widać paru rzeczy..

 9. Grzegorz October 15, 2009 at 9:55 pm #

  @Programista PHP: Tyle tylko, że te podobne do standardowo używanych nazwy można blokować na konkretnej stronie lub domenie, bez przenoszenia filtrów na inne. Więc jeśli designer tylko utrudnia blokowanie reklam to i tak mu się nie uda. Takim projektantom, a także właścicielom witryn, mówię nie. Nie kupują, nie odwiedzam, za to doradzam jak blokować innym.