Epica – Design Your Universe

Design Your Universe Cover W zasadzie mam pewien sentyment do tego zespołu. Wszystko dzięki umiejętności połączenia elementów orkiestry symfonicznej i metalu, czyli mieszanki znanej jako power/symphonic metal.

Niedawno dowiedziałem się o wydaniu nowego albumu. Podobnie jak wcześniej jestem zachwycony nagraniami. Podobnie jak wcześniej można wyczuć pewną schematyczność zespołu. W większości nagrań jest “moralizatorski głos”, czyli jakieś wstawki mówione, które mają chyba służyć jako tło. Do tego można po chwili słuchania wyczuć, że większość fragmentów jest tak naprawdę grana w taki sam sposób.

Mnie to nie przeszkadza za bardzo z paru względów. Obecność chóru jest zdecydowanie większa, dzięki czemu można poczuć moc połączonych głosów. Do tego dochodzą świetne wstawki instrumentów klasycznych dzięki którym całość nabiera “powagi”, a wręcz “potęgi” :P

Całość słucha się naprawdę miło. Nakręcono również teledysk do nagrania “Unleashed”. Wolę się specjalnie na jego temat nie wypowiadać. Odnoszę wrażenie, że zdecydowana większość scen z tego klipu była inspirowana z filmu o zabójstwie łyżką.

Ps. warto również wspomnieć o tym, że przed “Design Your Universe” Epica wydała jeszcze jeden krążek nagrany podczas jednego z koncertów – “The Classical Conspiracy”. Jeszcze więcej mocy, jeszcze lepsze wrażenia, a do tego kilka fajnych coverów :)

One Response to “Epica – Design Your Universe”

  1. Łukasz December 8, 2009 at 6:51 pm #

    Z tego krążka polecam The Price Of Freedom niesamowity kawałek, oczywiście każdy z utworów na tym krążku jest super.