Webmaster: nie zmieniaj przyjętego nazewnictwa

Lockerz login page

IMHO strasznym zamachem na usability tworzonej strony jest nazywanie pewnych elementów w zupełnie inny sposób. Jako przykład może posłużyć strona logowania do konta na lockerz.com, totalny dramat.

Gdy zakładałem konto potrzebowałem kilku minut aby zrozumieć co kryje się pod słowem “combination“. Czy nie można było tego pola od razu nazwać po prostu “password“? A może to jest jakieś zabezpieczenie przed inteligentnymi botami?

Uważam, że pewnych nazw, które są powszechnie używane po prostu nie można zmieniać. Może to się źle odbić na tym jak korzysta się z serwisu.

Na koniec z innej beczki – po kiego wała jest wrzucony ten podpis:

FORGOT YOUR COMBINATION?
Hint, it’s your password.

Ja jako szary user za bardzo tego nie rozumiem. Jeśli zapomniałem “kombinacji” to uświadomienie mnie, że to jest “hasło” (co jako użytkownik lockerz.com pewnie już wiem) powinno mi w czymś pomóc? :)

13 Responses to “Webmaster: nie zmieniaj przyjętego nazewnictwa”

 1. Wasacz January 19, 2010 at 9:38 pm #

  Może to jeden z tych nieśmiesznych żartów po prostu? Wątpię, aby ktoś tutaj czegoś specjalnie nie przytaczał, raczej ktoś chciał być zabawny.

 2. radmen January 19, 2010 at 9:38 pm #

  @Wasacz: może masz rację. W zasadzie nie odnoszę wrażenia aby ten serwis chciał być w jakikolwiek sposób zabawny. Natomiast jeśli faktycznie to miał być kawał to nie czaję go :)

 3. Paolo January 19, 2010 at 9:38 pm #

  Combination, aka password.

 4. Wasacz January 19, 2010 at 9:38 pm #

  Nie, to jednak nie wygląda na żart…

  (…) we’ll send you an email with instructions on how to change your combination.

 5. BTM January 19, 2010 at 9:38 pm #

  @radmen: toż to gra słowna na kombinację do zamka jakie są montowane na szafkach. Wiesz, “2 w lewo, 10 w prawo, 4 w lewo i mocno jebnąć bo się zacina”.

 6. Chris Bujok January 19, 2010 at 9:38 pm #

  No ja tam akurat od razu się domyśliłem co to jest “combination”.

  @BTM no fakt! O tym nie pomyślałem ;)

 7. illusion January 19, 2010 at 9:38 pm #

  Stawiam jednak na zabezpieczenie przeciwko botom odgadujących hasła.

 8. Bartosz "BTM" Szczeciński January 19, 2010 at 9:38 pm #

  @illusion:

  <input type=”password” autocomplete=”off” value=”" name=”password” id=”password-password” style=”display: block;”/>

  Myślę, że boty jadą po HTML, a nie po tym, co jest wpisane w polu.

 9. illusion January 19, 2010 at 9:38 pm #

  @Bartosz “BTM” Szczeciński:
  Cóż, nie zerknąłem do źródła…
  No to rzeczywiście mamy wpadkę projektanta.

 10. tom000 January 19, 2010 at 9:38 pm #

  “potrzebowałem kilku minut aby zrozumieć co kryje się pod słowem “combination”"

  Nie przesadzaj – jakby ktos mial sie zastanawiac kilka minut co znaczy to pole, to juz pewnie dawno by opuscil ta witryne. :)
  Co prawda napis w polu moze byc mylacy, ale uklad 2 pol typu input, a pod tym przycisk “sign in” nie powinien sprawic klopotu, biorac jeszcze pod uwage, ze pod nim widnieje napis, ze chodzi tam o twoje haslo. :)

 11. radmen January 19, 2010 at 9:38 pm #

  tom000: Zostałem tam tylko dlatego, że mi zależało na tym aby się tam zalogować :P To, że niżej jest napisane co to combination nic nie daje. Ludzie zazwyczaj lecą z góry w dół, jak się zatną na jakimś elemencie mogą już w ogóle nie patrzeć na reszte strony w poszukiwaniu wskazówek.

  Poza tym ten układ pól nie mówi nic konkretnego. Hasło może być hasłem, natomiast kombinacja może być jakimś zlepkiem składającym się z hasła, układu planet w godzinie zero i innych cudów.

 12. tom000 January 19, 2010 at 9:38 pm #

  Podejrzewam, ze to “combination”, zostało również użyte przy rejestracji, lub w mailu potwierdzajacym zarejestrowanie wraz z twoimi danymi do logowania.

  Jesli chodzi o moje zdanie, to jesli jakies giganty typu google, yahoo itp. wprowadzily takie wyrazenie zamiast hasla to mogloby to byc bardziej negatywnie odebrane. Ale w tym wypadku mamy strone tylko dla wybranej grupy osob, ktore sa tak-na-prawde zainteresowane wejsciem do sirodka, a w tym celu musza dostac nawet zaproszenie.

 13. radmen January 19, 2010 at 9:38 pm #

  tom000: jasne, że w tym wypadku to jest tylko dla zainteresowanych. Mnie natomiast chodzi o to aby broń boże nie być oryginalnym w tej kwestii tworząc własny serwis. To jest po prostu zabójstwo :)
  Wracając do lockerz, uwierz mi, że podczas rejestracji też się chwilę nad tym polem zastanawiałem. Najlepsze jest to, że gdy tydzień później chciałem się tam zalogować ni cholery nie skumałem się co to jest to combination.