Debata z premierem

Przepraszam, jaki temat miała ta debata?

premier Donald Tusk

To durne z pozoru pytanie sprawiło, że nieco zmieniłem pogląd na temat słuszności tej debaty. Nie chcę kwestionować wiedzy ludzi po “stronie” internetu. Odniosłem natomiast wrażenie, że ta całość była farsą.

“Przedstawiciele” sieci raczej nie chcieli zadawać pytań. Woleli przedstawiać swoje uwagi, obawy na temat proponowanych zmian. Tylko niewielu próbowało zadać jakieś pytania (często nawet słuszne). Pomijając to nasi przedstawiciele tak naprawdę przedstawiali jedynie swoje spojrzenie na sprawę. Jakoś zabrakło mi tych zapowiadanych pytań internautów.

Premier z kolei sprawiał czasami wrażenie bycia lepiej przygotowanym do dyskusji. Czy odpowiadał sensownie na całość? Nie wiem. Momentami odnosiłem wrażenie, że po prostu miał lepsze argumenty. Poza tym mówił otwarcie na co się zgadza, na co nie, oraz o czym może podyskutować.

Strasznie irytowała mnie obsługa kamer. To smsy, dzwonki telefonów, szepty. Strasznie przeszkadzali.

Moim zdaniem tej debaty mogło nie być. Nie postaraliśmy się. Zmian raczej nie będzie.

Przez ten cały czas nie zwracałem 100% uwagi na to co się działo podczas debaty. Momentami po prostu brakowało mi sił aby słuchać niektórych wypowiedzi.

13 Responses to “Debata z premierem”

 1. radmen February 5, 2010 at 7:19 pm #

  W zasadzie była to pierwsza debata, którą śledziłem praktycznie przez cały czas jej trwania.

 2. Livio February 5, 2010 at 7:19 pm #

  Najśmieszniejsze było to, że trwała tyle czasu, a premier stwierdził, że go argumenty nie przekonują.

  A “reżyser”, który był za rejestrem, podniósł mi ciśnienie. Gdyby komputer miał uczucia, czułby się obrażony po tym, co usłyszał.

 3. radmen February 5, 2010 at 7:19 pm #

  Livio: tak szczerze, to większość argumentów po prostu się powtarzała. Z mojej strony wielkie prawa dla pana Śpiewaka. Używał bardzo dobrych argumentów.
  Brawa również dla pana Łabudzińskiego (z BlackoutEurope), który po prostu zadawał pytania. Szkoda, że premier nie udzielił odpowiedzi odnośnie tego kim są owi “specjaliści”.

 4. Livio February 5, 2010 at 7:19 pm #

  Odnośnie tej debaty, to najbardziej wkurzał mnie streaming. Albo się ciał, albo padał, albo metoda była do dupy. Już mogło to być nadawane w durnej telewizji, ot by się karta tv przydała na coś.

Mam nadzieję, że “nadający” nauczą się czegoś i lepiej przygotują się na przyszłe debaty. Chciałem je obejrzeć w całości a nie w przerwach szukania kolejnego źródła.

 5. radmen February 5, 2010 at 7:19 pm #

  Dziwne. Miałem streaming z onetu i poza króciutką ciszą nie było większych problemów. Za to szkoda, że blip tak często padał. Przez jakiś moment śledziłem tamtejsze wypowiedzi i przyznam, że warto było.

 6. Livio February 5, 2010 at 7:19 pm #

  Przez chwilę Blip nie przekierowywał na help.g()g.pl, po chwili jednak powróciło to wkurzające zachowanie. W ogóle, Blip ostatnio beznadziejnie działa.

 7. pecet February 5, 2010 at 7:19 pm #

  E coś się zmieniło na plus, czyli jednak pan Premier słucha głosu ludu http://www.tvn24.pl/-1,1641815,0,1,premier-zmiekl-rejestru-stron-na-razie-nie-bedzie,wiadomosc.html

 8. Livio February 5, 2010 at 7:19 pm #

  Ja mam nadzieję, że jeżeli PO wygra wybory, premier dalej będzie słuchał…

 9. Jajcuś February 5, 2010 at 7:19 pm #

  Ja nie sądziłem że ta „debata” sama w sobie coś da, czy zmieni. I nie wiele dała/zmieniła. Ale i tak była sukcesem. O tym, że rząd „zrezygnuje z rejestru, przynajmniej do czasu” zapewne premier zadecydował nie w wyniku debaty… ale na to właśnie spotkanie. To, że to doszło do skutku, że premier miał się spotkać z „internautami” to już sukces, za którym idą konkretne (na ile to się okaże) zmiany.
  W takiej formie dyskusji o tworzeniu prawa IMHO przeprowadzić się nie da. Na to potrzeba czasu, spokoju, wymiany uwag. Nie dwóch godzin „pytań do premiera” w błyskach fleszy i przed kamerami. To był tylko show, okazja do pokazania swoich stanowisk. To też czasem potrzebne… a teraz jest okazja na konkrety… zobaczymy…

 10. unnami February 5, 2010 at 7:19 pm #

  a odnośnie blipa to ma działać lepiej:”http://www.bliplog.pl/troche-o-panu-oponce-i-jego-krewnych/552″

 11. unnami February 5, 2010 at 7:19 pm #

  ah, zapomniałem, że nie ma już textile -____-

 12. Livio February 5, 2010 at 7:19 pm #

  Taaa… Jeżeli ktoś w to wierzy, no to Blip działa lepiej od ponad pół roku, tak.

Trackbacks/Pingbacks

 1. #debataACTA | radmen's weblog - February 6, 2012

  [...] Po czterech godzinach przysłuchiwania się tej debacie odniosłem wrażenie, że skutecznie wkurzono premiera, a ten po raz kolejny wydawał się być lepiej przygotowany niż zebrani goście. Nie znaczy to, że miał rację we wszystkim co mówił. Właściwie ta debata nie była potrzebna – premier postawił sprawę jasno – nie wycofa się z podpisanej gotowości do ACTA. Jedyne co można zrobić to zadbać o to czy w przyszłości ten dokument zostanie podpisany czy nie (AFAIR to właśnie taką sytuację premier dopuszcza). Niestety było tak jak ostatnio. [...]