Zdalny kalendarz

W ramach powolnego uniezależniania się od aplikacji Google’a postanowiłem, że postawię sobie na serwerze coś co będzie odpowiedzialne za przechowywanie moich kalendarzy.

Generalnie nie za bardzo wiedziałem jak ugryźć temat, bo coś ciężko znajdowałem ciekawe informacje. Okazało się, że do najprostszego sposobu przechowywania kalendarzy wystarczyło skonfigurować WebDAVa i w sumie tylko tyle.

Skonfigurowanie rozszerzenia Lightning zajęło mi niecałą minutę. Dzięki temu rozwiązaniu będę miał dostęp do kalendarzy w sytuacji awaryjnej (czyt. bez posiadania własnego komputera).

Fajnym uzupełnieniem jest PHP iCalendar – prosta aplikacja generująca podgląd kalendarzy, znany z Google Calendara. Wystarczy tylko zdefiniować ścieżkę, w której są zapisane pliki .ics, a reszta zostanie załatwiona z automatu. Warto poświęcić trochę czasu na konfigurację, ponieważ jakimś dziwnym cudem panel preferencji nie za bardzo działa.

Moje rozwiązanie ma również swoje wady. Z tego co się domyślam, to nie będę mógł udostępnić żadnego z moich kalendarzy w trybie tylko do odczytu. Nie jestem pewien czy to jest kwestia odpowiedniego skonfigurowania WebDAVa. Możliwe, że w przyszłości z tego powodu będę zmuszony do znalezienia jakiejś lepszej solucji. Póki co to nie jest problem, którym muszę się przejmować.

One Response to “Zdalny kalendarz”

  1. gstlt April 7, 2010 at 11:58 pm #

    Zawsze jeszcze jest WebCalendar [http://www.k5n.us/webcalendar.php]