Miniblog: znowu Facebook?

Po akcjach takich jak debata z Andrzejem Olechowskim zastanawiam się po raz kolejny czy nie fajnie by było mieć konto na FB.
Niestety ten portal robi się powszechny w naszym życiu. Na ostatniej imprezce czułem się jak jakiś wyrzutek. Okazało się, że większość osób wiedziała już kto będzie, a kto nie. Wszystko dzięki twarzoksiążce..

Z drugiej strony, cały czas mam wrażenie, że aplikacje tego typu to tworzenie kolejnego Matrixa. Czy nie wystarczy nam jeden – życie?

24 Responses to “Miniblog: znowu Facebook?”

 1. egzemplarz April 8, 2010 at 8:23 am #

  IMO cały Internet to drugi Matrix, więc z takimi pytaniami i przewidywaniami spóźniłeś się o dobre parę/paręnaście lat ;) .

 2. Zal April 8, 2010 at 8:23 am #

  Facebookowi mówimy stanowcze i kategoryczne NIE. Też czasem czuję, że nie jestem jazzy nie mając konta na FB, ale who cares? :P

 3. JedenPies April 8, 2010 at 8:23 am #

  A ja też się długo opierałem. I niedawno założyłem. I póki co jest mi z tym dobrze. Poodnawiały mi się kontakty stare nawet, a w zasadzie coraz bardziej się odnawiają.
  Nie mam konta na NK, usunę dzisiaj się z grona. Ale Fb naprawdę jest fajny.

 4. radmen April 8, 2010 at 8:23 am #

  @egzemplarz: nie do końca jest tak, że cały internet od dawna jest Matrixem. Jak dla mnie zaczęło się tak dziać w momencie kiedy większość realnych kontaktów jest podtrzymywana za pomocą serwisów pokroju FaceBook. Zwykłe rozmowy schodzą na boczny tor, bo ważniejsze są te przez Sieć.

 5. JedenPies April 8, 2010 at 8:23 am #

  @radmen:
  To zależy tylko i wyłącznie od Twojej samodyscypliny. Będąc świadomym tego, że kontakty utrzymywane przez sieć nie niosą ze sobą takiej wartości, jak te utrzymywane osobiście, to będziesz je pielęgnował w realu.
  Internet to tylko medium, narzędzie. I tak jak każde narzędzie możesz je wykorzystać dobrze lub źle. I tak jak każde narzędzie, tak samo to może zacząć rządzić Tobą.

 6. radmen April 8, 2010 at 8:23 am #

  @JedenPies: ja osobiście nie mam z tym problemów. Po prostu widzę taką tendencję wśród znajomych. Coraz częściej posługuje się społecznościówkami aby dowiadywać się o tym co u innych itd. Ja jednak preferuję tradycyjny kontakt.

 7. Jurek April 8, 2010 at 8:23 am #

  Facebook jest raczej innym serwisem, porównując go do klasycznych społecznościówek. Jak dla mnie atut – to przede wszystkim aplikacje, brak płatności za podstawowe rzeczy (ogólnie to nie widziałem płatności:p), wersje mobilne, rozwinięte API i jak na razie brak jakiś natarczywych dzieciaków. Zresztą założyć konto można zawsze;) można je również potem szybko usunąć…

 8. Zal April 8, 2010 at 8:23 am #

  @Jurek:

  można je również potem szybko usunąć…

  Pics or it didn’t happen! W moim przypadku to nie było takie szybkie. Stanowczo za długo trwało.

 9. twarzoksiążka April 8, 2010 at 8:23 am #

  Ty mi tu nie o “twarzoksiążce” :D

 10. radmen April 8, 2010 at 8:23 am #

  Och, przepraszam ;)

 11. twarzoksiążka April 8, 2010 at 8:23 am #

  Oj tam wybaczam ;)

 12. Piotr Pyclik April 8, 2010 at 8:23 am #

  Zrezygnuj też z telefonu komórkowego,maili i jedzenia krojonego chleba, walcz z systemem.

 13. JedenPies April 8, 2010 at 8:23 am #

  i fastfoodów :P

 14. radmen April 8, 2010 at 8:23 am #

  @Piotr Pyclik: dla mnie posiadanie telefonu komórkowego nie kojarzy się ze spędzaniem większości czasu przed monitorem komputera. Nie mam nic przeciwko krojonemu chlebowi, a z systemem walczyć nie zamierzam.

  Mam taką obawę, że kiedyś aplikacje pokroju Facebooka sprawią, że po prostu nie obejdziemy się bez maszyn, bo inaczej nie będziemy umieli porozumieć się pozostałymi osobami. Troszkę to przypomina sytuację z filmu Wall-E – jakie było zaskoczenie tłuścioczków gdy spadli ze swoich interaktywnych foteli..

 15. Piotr Pyclik April 8, 2010 at 8:23 am #

  To, czy utracisz umiejętność komunikacji z innymi ludźmi bez pomocy komputerów, zależy od ciebie. Jeśli czujesz się odpowiedzialny za innych ludzi… dziwi mnie to. Nie wiem, w jaki sposób twoja rezygnacja z Facebooka ma spowodować, że inny ludzie w przyszłości będą potrafili się bez niego obchodzić. Ja w Facebooku widzę tylko kolejne narzędzie do komunikacji, w dodatku całkiem wygodne, odkąd z ich serwera XMPP mogę korzystać z poziomu dowolnego klienta.

 16. Dandys April 8, 2010 at 8:23 am #

  Również nie posiadam konta na FB z powodów ideologicznych. ;-)

 17. radmen April 8, 2010 at 8:23 am #

  Piotr: ja się o siebie nie obawiam. Co do innych ludzi.. z częścią z nich po prostu wolałbym się widywać i po rozmawiać. Wersja z XMPP i obrazkiem na monitorze nie zastąpi mi tego.

  Moja decyzja nie ma wpływu na działania innych. Tak jak Dandys powiedział, z powodów ideologicznych wstrzymuję się z korzystania z tego typu atrakcji.

 18. quest April 8, 2010 at 8:23 am #

  Załóżmy fikcyjny profil na NK pt. “Fajni ludzie, którzy nie mają konta w Facepalmie”.

  Tak w ogóle, dlaczego debata była na Fb? Dlaczego polscy politycy wspierają zagraniczne, komercyjne serwisy, zamiast korzystać z jednej uniwersalnej platformy? I dlaczego jestem zmuszany do sprzedawania swoich danych, jeśli chcę zadać pytanie politykowi.

  Ps. Mógłbym wysłać pytanie mailem, ale z doświadczenia wiem, że na nie nie odpisują.

 19. Krupier April 8, 2010 at 8:23 am #

  FB może i by był fajny gdyby nie jego totalnie beznadziejny i w ogóle nie intuicyjny layout. Znalezienie tam czegokolwiek podnosi nieźle moje ciśnienie. No i jest po prostu brzydki.

  Dzięki Bogu, że od jakiegoś czasu daje się ukryć wybrane komunikaty bo tak to miałem całą główną zaspamioną w tym, co kto zrobił w jakiejś durnowatej grze.

 20. jam łasica April 8, 2010 at 8:23 am #

  Kiedyś chciałem otworzyć https://login.jogger.pl/, ale zapomniałem wcisnąć strzałki w dół, i Fx po wpisanym słowie “login” przekierował mnie na Facebooka! To jest całe moje doświadczenie z tym serwisem i mam nadzieję, że tak pozostanie :)

 21. Krupier April 8, 2010 at 8:23 am #

  Polecam najnowszy odcinek South Parku, idealnie pasuje. ;P

 22. radmen April 8, 2010 at 8:23 am #

  @Krupier: nie omieszkam obejrzeć :)

 23. jam łasica April 8, 2010 at 8:23 am #

  @radmen: To musisz zobaczyć jeszcze odc. IT Crowd “Friendface” :)

 24. radmen April 8, 2010 at 8:23 am #

  Widziałem ;)